Výstroj koně

2. června 2010 v 13:39

Výstroj koně

Mezi základní výstroj patří např.: sedlo, dečka a uzdečka
Do vedlejší výstroje řadíme např.: Martingal, poprsák, kamaše, zvony, šlachovky... a mohla bych ještě pokračovat!
Někteří koně dokonce sedlo potřebují, protože jsou velmi hubení, nebo divocí a bez sedla by jste se třeba na takovém dikovém koni neobešel. Neříkám že každý, ale snažší je to s ním. Uzdečka je také velmi důležitou součástí výstroje, tudíž se s ní kůň mnohem snadněji ovládá. Její součástí je udidlo, které má vždy kůň v hubě, bez něj by nám byla uzdečka na nic... pro začátečníky je vhodné spíše stihlové udidlo a nikdy bych začátečníkovi nepůjčila uzdu, má 2 udidla a mohl by velmi poškodit vnitřek i zevnějšek tlamy. Mnohdy je uzda používaná na drezůrních závodech a soutěžích... Tak ale pojďme si k tomu říci něco bližšího... :)
-------------------------------------------------------------------

Sedlo

Existuje několik typů sedel... od Australských až do westernových. Vlastně můžeme říci, že každé sedlo se od sebe nějak liší, pojďme si ukázat alespoň ta základní anglická a americká sedla...
dfg
Všestranné sedlo
Užívá se k základnímu skokovému a drezurnímu výcviku, k vyjížďkám, turistickému ježdění apod. Všestranné sedlo má obvykle středně hluboké až hluboké posedlí, kulatou zadní rozsochu, běžné, mírně dopředu posazené bočnice. Dále mívá přední kolenní a zadní stehenní odmontovatelné opěrky.
dsf
Skokové sedlo
Od sedel všestranných se liší zejména v posedlí, které je mělké, ploché, maximálně středně hluboké. Zadní rozsocha je hranatá, aby nepřekážela jezdci při skoku. Bočnice na rozdíl od sedel všestranných bývají menší, více posunuté dopředu. Za kolenem jezdce se často nacházejí lýtkové bloky, které zabraňují klouzání holení jezdce dozadu a poskytují mu větší oporu pro kvalitní sed.
dsa
Drezurní sedlo
Má stejnou hloubku posedlí i tvar zadní rozsochy jako sedlo všestranné, jeho bočnice jsou však mnohem delší, umístěné svisle dolů tak, aby podporovaly jezdce ve vzpřímeném a hlubokém drezurním sedu.
fds
Westernové sedlo
Je nejvhodnější pro jezdce podnikající dlouhé vyjížďky do terénu, protože umožňuje jezdci rovnovážný a stabilní sed. Je vhodné také pro koně trpící bolestmi zad, protože se váha jezdce rozloží na větší plochu hřbetu.

Popis sedla
Popis sedla
1. Zadní   rozsocha
2. Posedlí
3. Přední rozsocha
4. Komora
5. Zámek
6. Kolenní opěra
7. Bočnice
8. Podbřišník
9. Třmen
10. Třmenový řemen
11. Dečka
12. Polštář
Základem sedla je pružná kostra ze dřeva, nově také z laminátů a plastů, která se skládá z přední a zadní rozsochy. Přední rozsocha je kvůli lepšímu usazení sedla a ochraně koňského kohoutku hluboce vykrojena. Sedlo je dále tvořeno sedlovými polštáři (nejlépe viditelné zespodu nebo zezadu), které leží koni na hřbetě. Mezi polštáři je komora, která chrání páteř koně před přímým tlakem a umožňuje větrání. Dva velké postranní kusy kůže vybavené měkkými kolenními opěrkami se nazývají bočnice. Pod nimi se skrývají kožené zápinky, které slouží k připnutí podbřišníku. Ten má za úkol udržovat sedlo na koňském hřbetu. Na obou stranách sedla se nacházejí třmenové řemeny, na nichž visí ocelové třmeny. Povrch sedel bývá kožený, setkáváme se ovšem i se sedly ze syntetických materiálů, které jsou levnější a snadno se udržují. Mezi sedlo a hřbet koně obvykle vkládáme dečku, která má za úkol nasávat koňský pot a zároveň chránit hřbet koně před otlaky ze sedla.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.